Přemysl Jiruška poodhalil principy božské nemoci

Délka: 14 min
Interpret: Přemysl Jiruška
Vydavatel: Neuron Stories
Vydáno: 2017
Typ souboru: MP3
Velikost: 13 MB

Přemysl Jiruška poodhalil principy božské nemoci - audiokniha obsahuje další díl série Neuron Stories, která přináší informace ze světa vědy.

Pro přidání audioknihy ZDARMA na vaši Poličku zadejte v košíku kód "neuron".

Málokterá choroba představuje pro své nositele již od pradávna takové stigma jako epilepsie. Starověcí Babyloňané v ní spatřovali působení zlých duchů, staří Řekové jí považovali za boží trest, a dokonce ještě v průběhu 20. století nesměli někteří lidé s touto diagnózou uzavírat manželství. Přijít na kloub skutečným příčinám této „božské nemoci“ se snaží doc. Přemysl Jiruška z Oddělení vývojové epileptologie Fyziologického ústavu AV ČR, nositel Neuron Impulsu za rok 2012. Ve své práci se zaměřuje na pátrání po mechanismech stojících za vznikem epileptických záchvatů. Na základě dat z experimentálního pozorování na zvířatech se mu ve spolupráci s matematickými a fyzikálními experty podařilo sestavit matematické modely mozku, které odhalily doposud neznámá pravidla, jimiž se vznik epileptických záchvatů řídí. Výsledky práce doc. Jirušky tak mohou nejen výrazně napomoci k pochopení této nemoci, ale do budoucna i otevřít zcela nové cesty k její léčbě.

Tento výzkum proběhl za podpory Nadačního fondu Neuron.
Podívejte se i na další podporované vědce.
www.nfneuron.cz

Neuron Stories: Jediný podcast, který vás vtáhne do světa vědy
Jak se rodí objev, jaká hudba přitom hraje do sluchátek a nebo jak vypadá běžný den našich nejlepších vědců? Neuron Stories přináší nevšední pohled do zákulisí vědeckých objevů.
Neuron Stories každý měsíc představují nové výsledky výzkumů, které podpořil Nadační fond Neuron a které postupně ovlivní životy nás všech.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Active
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma