Přírodovědec Václav Gvoždík objevil zapomenutého krokodýla

Délka: 11 min
Interpret: Václav Gvoždík
Vydavatel: Neuron Stories
Vydáno: 2017
Typ souboru: MP3
Velikost: 10 MB

Pro přidání audioknihy ZDARMA na vaši Poličku zadejte v košíku kód "neuron".

Přírodovědec Václav Gvoždík objevil zapomenutého krokodýla - audiokniha obsahuje vědecký objev Václava Gvoždíka v oblasti herpetologie.

Nejmenší žijící krokodýl na světě, krokodýl čelnatý, je plachý plaz, kterého lze v přírodě spatřit poměrně vzácně. Herpetologovi Václavu Gvoždíkovi z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR a Národního muzea, který se věnuje výzkumu obojživelníků a plazů pralesů Konžské pánve, se to ovšem podařilo. Při jedné expedici si během nočních průzkumů u krokodýlů čelnatých všiml morfologických rysů, které ho překvapily. Krokodýl čelnatý totiž své jméno získal podle nápadně vystouplého čela, český vědec ale při pozorování několika krokodýlů narazil i na jedince s nápadnými rozdíly ve tvaru hlavy. Při hlubším zkoumání pak zjistil celou řadu znaků, které svědčí o tom, že má před sebou odlišný druh. Krokodýl konžský, jak jej Václav Gvoždík prozatímně pojmenoval, zatím není odborníky všeobecně přijímán a vědecká obec jej stále zaměňuje se západoafrickým krokodýlem čelnatým. Nově získaná data z terénu, kam Gvoždík znovu vycestoval díky finanční podpoře Nadačního fondu Neuron, však podporují prvotní hypotézu – v Kongu skutečně žije doposud neuznávaný druh krokodýla. Vzorky tkání už čekají jen na analýzu DNA. Václav Gvoždík očekává, že jeho výzkum brzy přinese definitivní uznání krokodýla konžského jako platného samostatného druhu. Jedině správné pochopení druhové rozmanitosti totiž může vést k adekvátní ochraně a tedy zachování fauny a flóry pro budoucí generace. Včetně krokodýla konžského tak, aby byl i nadále k vidění nejen na fotkách, ale i v pralesích střední Afriky. Tento výzkum proběhl za podpory Nadačního fondu Neuron. Podívejte se i na další podporované vědce. www.nfneuron.cz
Neuron Stories: Jediný podcast, který vás vtáhne do světa vědy
Jak se rodí objev, jaká hudba přitom hraje do sluchátek a nebo jak vypadá běžný den našich nejlepších vědců? Neuron Stories přináší nevšední pohled do zákulisí vědeckých objevů.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Active
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma