Na útěku - neuvěřitelný příběh Josefa Brykse

Délka: 5 h 2 min
Interpret: David Novotný
Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Vydáno: 2017
Typ souboru: MP3
Velikost: 284 MB

Na útěku - neuvěřitelný příběh Josefa Brykse - audiokniha obsahuje vyprávění o válečném hrdinovi Josefu Bryksovi a jeho útěcích z německého zajetí za Druhé světové války. Autoři Luděk Navara a Miroslav Kasáček. Čte David Novotný. Režie a mistr zvuku Miloš Vrána.

Vyprávění o českém hrdinovi, který z okupované vlasti utekl do Francie, odkud se vydal do Velké Británie a nastoupil do královského letectva. Kniha vypráví o jeho mnohých odvážných a riskantních útěcích z německého zajetí. Ze vzpomínek pamětníků a jeho ženy je tak poskládaný neuvěřitelný příběh Josefa Brykse. Jednou utíkal v bečce na močůvku, jindy pomáhal hloubit tunel pro Velký útěk ze Saganu, nebo pomáhal Židům při povstání ve Varšavském ghettu. Jeho život plný útěků skončil až v komunistickém zajetí v Jáchymově v jeho jednačtyřiceti letech. Boj o jeho uznání vedla jeho britská manželka až do své smrti. Josef Bryks byl vyznamenám Řádem Britského impéria. Strhující vyprávění o českém hrdinovi inspirovalo britské filmaře k natočení filmu Srdce v zajetí.

Autoři:
Luděk Navara a Miroslav Kasáček
Tito autoři už řadu let mapují bezpráví, kterých se dopustil komunistický režim po druhé světové válce.

Luděk Navara (*26. dubna 1964, Brno) je český spisovatel literatury faktu, publicista, scenárista a historik. Vystudoval Stavební fakultu VUT v Brně a později dálkově historii na FF MU. Od roku 1995 je redaktorem MF Dnes, spolupracuje též s ČT Brno. Jeho hlavní specializací v oblasti historie a publicistiky jsou zločiny komunismu a nacismu a vyhnání sudetských Němců.

Miroslav Kasáček (* 1937, Litohoř u Moravských Budějovic)
spojil své životní osudy s Brnem. Za minulého režimu byl pro své postoje nucen pracovat v dělnických profesích na BVV (Brněnské veletrhy a výstavy), kde byl po roce 1989 jmenován ředitelem závodu výroby a montáže a následně začal soukromě podnikat. Rodiče jeho manželky Marie Melkusové byli perzekuováni komunistickým režimem v souvislosti s tragickými událostmi v Babicích na Třebíčsku. Ze shromážděných vzpomínek rodiny, pamětníků a písemných svědectví spolu s Luďkem Navarou napsali knihu Mlynáři od Babic, a další knihy — Příběhy třetího odboje, Volavčí sítě a Na útěku. Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse. Je zakladatelem občanského sdružení Paměť, které prostřednictvím konferencí, výstav a různých publikací mapuje a zveřejňuje příběhy komunistického bezpráví.

Interpret:
David Novotný
Český herec a dabér. Po absolutoriu na Pražské konzervatoři dostal své první angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Od roku 1998 působí v souboru Dejvického divadla v Praze. Mezi jeho nejslavnější filmové role patří pilot Bedřich Mrtvý z filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět, a taky Zdeněk Zobal ve snímku Kožené slunce. Další menší role pak ztvárnil v komedii Jedna ruka netleská a Non plus ultras. Kromě televize a divadla, můžete jeho hlas slyšet i v dabingu. Věnuje se také nahrávání audioknih.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Active
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma