„Česnekový“ vědec František Štěpánek bojuje proti superbakteriím

Délka: 8 min
Interpret: František Štěpánek
Vydavatel: Neuron Stories
Vydáno: 2017
Typ souboru: MP3
Velikost: 8 MB

Pro přidání audioknihy ZDARMA na vaši Poličku zadejte v košíku kód "neuron".

„Česnekový“ vědec František Štěpánek bojuje proti superbakteriím - audiokniha obsahuje vědecký názor Františka Štěpánka.

František Štěpánek je talentovaný chemik, který ve své laboratoři na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze bojuje proti superbakteriím. Superbakterie jsou rezistentní kmeny, které jsou odolné vůči tradičním antibiotikům a už dnes způsobují desítky tisíc úmrtí. Hrozí, že se vrátí doba, kdy i běžné škrábnutí může ohrozit lidský život. Profesor Štěpánek se tak zaměřil na alicin, zabijáka bakterií, který vzniká reakcí dvou látek z obyčejného česneku. Alicin ale účinkuje pouze krátkodobě, proto je nutné jej vyrobit až v těle pacienta, blízko místa zánětu. Prof. Štěpánek tak obě látky z česneku izoluje do dvou miniaturních nosičů, ty v podobě tablety dopraví do těla a až tam je nechá zreagovat. Nově vzniklý alicin se krátce po usmrcení bakterií rozpadne, takže bakterie, které jeho útok přežijí, tak nemají dost času se něj adaptovat. František Štěpánek svůj výzkum, který podpořil Nadační fond Neuron, dovedl až k patentové přihlášce.
Tento výzkum proběhl za podpory Nadačního fondu Neuron.
Podívejte se i na další podporované vědce.

Neuron Stories: Jediný podcast, který vás vtáhne do světa vědy
Jak se rodí objev, jaká hudba přitom hraje do sluchátek a nebo jak vypadá běžný den našich nejlepších vědců? Neuron Stories přináší nevšední pohled do zákulisí vědeckých objevů.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Active
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma